Vi välkomnar Pensionärernas Riksorganisation som ny kund

Pensionärernas Riksorganisation (PRO) har valt Groupcare som ny leverantör av medlemssystem och blir därmed den största kunden i Sverige – hittills.

Med sina 330 000 medlemmar och över en miljon evenemang per år är det en stor spelare i civilsamhället. Föreningen är en mötesplats för pensionärer och deras anhöriga, liksom den arbetar intressepolitiskt för att stärka pensionärernas situation i samhället i stort.

Att Membercare är ett standardsystem var i fokus då föreningen valde ny leverantör. Ett standardsystem utvecklas nämligen löpande och alla nya funktioner blir tillgängliga för samtliga kunder, utan extra kostnad. På så vis framtidssäkras föreningens administration, liksom det skapas tydlighet i IT-strukturen.

PROs leverans består av:

  • Medlemssystemet Membercare
  • Självbetjäningslösningen Membersite
  • Integration till föreningens nyhetsbrevstjänst
  • Integration till föreningens ekonomisystem

Vill du veta mer om Nordens ledande medlemssystem för professionella medlemsorganisationer? Kontakta då gärna Anna Norrman, senior konsult & projektledare på Groupcare Stockholm via telefon +46 703-39 41 49 eller an@groupcare.com